To my jesteśmy przyszłością!

Reżyseria:
Jakub Skrzywanek
Tekst:
Jakub Skrzywanek na podstawie wywiadów i improwizacji Patrycji Andrychowicz, Jessici Flakowicz, Agnieszki Wójcik i Eryka Küblera
Występują:
Patrycja Andrychowicz, Jessica Flakowicz, Agnieszka Wójcik, Eryk Kübler
Producent:
Kalina Dębska (współpraca reżysersko-inscenizacyjna)
Muzyka:
Karol Nepelski
Scenografia:
Aleksander Prowaliński
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek

Spektakl „To my jesteśmy przyszłością!” to teatralna utopia, na potrzeby której powołaliśmy wspólnotę osób w wieku 14-18 lat. Kim oni są? To już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli – młodzież, choć jak sami mówią: „nie chcemy być tak nazywani”. W ramach projektu „To my jesteśmy przyszłością!” Patrycja, Jessica, Agnieszka i Eryk próbują „uczłowieczyć młodość” i powiedzieć: „ZOBACZCIE NAS!”, chcą pokazać, że są grupą, która albo w debacie publicznej jest pomijana, albo, jeśli w ogóle się o niej mówi, to bez uwzględniania ich głosu. Nie inaczej jest zresztą w obszarze sztuki, w której nie posiadają swojej przestrzeni, będąc grupą najbardziej pomijaną także przez twórców.

Przez rok pracy w Laboratorium Nowego Teatru Kuba Skrzywanek spotykał się z kilkudziesięcioma  młodymi ludźmi, z którymi nie tylko rozmawiał o teraźniejszości, ale przede wszystkim fantazjował o przyszłości. Do pracy nad spektaklem Skrzywanek  zaprosił cztery osoby. Przyszła Pani Prezydent, Mistrzyni Ucieczek, Fanka K-Popu i Człowiek, którego nie ma, wspólnie opowiadają o świecie przyszłości, w którym nie ma ojców, jest za to kara śmierci. Gdzie nadal nie wiadomo czym jest norma i kto powinien o niej decydować, za to pewnym jest, że wszystkim doskwiera samotność i są ofiarami przemocy, głównie sprowokowanej własną odmiennością.

W efekcie tego spotkania powstał spektakl-hybryda: teatr dokumentalny, w którym indywidualne historie i osobiste przeżycia, przenikają się z fantazyjnymi wyobrażeniami przyszłości, marzeniami oraz komentującymi teraźniejszość hejt speachami. Czego chcą bohaterowie spektaklu? Przede wszystkim chcą przeciwstawić się przemocy i konieczności decydowania o sobie tu i teraz. Mówią: „nie ma dorosłych, nie ma też młodzieży – wszyscy jesteśmy ludźmi!”. Próbując mówić jednym głosem, ciągle mówią innymi, snują inne wyobrażenia swojej przyszłości, która będzie również naszą przyszłością.

 

Spektakl powstał w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima, którego celem jest zagwarantowanie młodym artystom teatru możliwości kształcenia się pod opieką wybitnych artystów oraz danie im szansy na realizację własnych projektów artystycznych.

Pokazom spektakli powstałych w ramach Laboratorium Nowego Teatru towarzyszy akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt. Bezpłatne bilety na spektakle można otrzymać w Teatrze w zamian za karmę dla bezdomnych zwierząt. Rezerwacja miejsc: rezerwacje@teatrnowy.com.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Goethe Instytutu.