Tęsknota

Reżyseria:
Piotr Sieklucki
Tekst:
Antoni Czechow w adaptacji Andrzeja Prokopa
Występują:
Marian Czarkowski, Katarzyna Trzeszczkowska, Adrianna Cudnik, Alicja Piątek, Robert Sanetra, Michał Felczak
Muzyka:
Choreografia Tobiasz Berg
Scenografia:
Łukasz Błażejewski

Spektakl oparty na motywach opowiadań i najważniejszych dramatów Antoniego Czechowa: „Trzech sióstr”, „Wujaszka Wani” i „Wiśniowego sadu”, to piękna opowieść o przemijaniu i pragnieniu czułości. Trzy niespełnione kobiety tęsknią za lepszym światem, Moskwą i wielkim uczuciem. Mając dość otaczającej je beznadziei, rzucają się w wir romansu z doktorem Astrowem. Na gwałt muszą podjąć decyzję o sprzedaży rodzinnego majątku, który ostatecznie trafia w ręce wcale niebliskiego im parobka.

W tym jakże prostym, ale ujmującym spektaklu, nie brakuje kolorytu rosyjskiej duszy. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia. Nic się nie układa w życiu trzech sióstr, doktora Astrowa i wieśniaka Łopahina, a na domiar złego zza okien nachodzi nieszczęśliwy duch ojca. Sprawy, które poruszane są przez bohaterów, to: sprzedaż rodzinnego majątku na poczet długu, tęsknota za lepszym i bogatszym światem, podłe i wyniszczające romanse oraz wyrzuty sumienia spowodowane śmiercią ojca, którego wyrzucono z domu za pijaństwo.

Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem”. Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.

Kup Bilet