Świństwo

Reżyseria:
Błażej Peszek
Tekst:
Marie Darrieussecq w przekładzie Barbary Walickiej
Występują:
Katarzyna Krzanowska, Aleksandra Nowosadko, Jan Peszek, Radosław Lis, Mateusz Lisiecki, Andrzej Michalski.
Producent:
Piotr Sieklucki
Projekcje:
Wojciech Kiwec
Muzyka:
Wojciech Kiwer
Światło:
Marek Kutnik
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek

Bohaterka „Świństwa” pracuje w miejscu, w którym spełnia najbardziej ekscentryczne zachcianki swoich klientów. Nie dostrzejgając przemocy, jakiej jest poddawana, nagle zczyna ulegać wielkiej transformacji. Najgorsze są włosy. Wyrastają jej na nogach, plecach; długie, cienkie włosy, przezroczyste i mocne, odporne na wszystkie depilatory.

W „Świństwie” autorka wykracza poza ramy powieści realistycznej.  Pyta o kondycję kobiety w świecie owładniętym żądzą przyjemności i rygorystycznie pojmowanego piękna.  Napisane w 1996 roku „Świństwo” to dziś już klasyka literatury feministycznej; książka, która  przyniosła autorce sławę i została przetłumaczona  na ponad czterdzieści języków.

„Potem nóż się zagłębia. Parobek wykonuje dwa krótkie pchnięcia, aby przeciąć skórę na karku, i długie ostrze wtapia się aż po rękojeść w warstwę tłuszczu. W pierwszej chwili knur nie pojmuje, co się dzieje; leży przez parę sekund nieruchomo, zupełnie jakby nad czymś rozmyślał. I wreszcie tak! Dociera do niego, że go zabijają, wydaje z siebie przeraźliwy kwik, aż w końcu cichnie.”  Knut Hamsun

Marie Darrieussecq autorka „Świństwa” pyta co może się stać gdy wszelkie granice zostaną przekroczone, my pytamy czy ucieczka od „Człowieczeństwa” jest wyzwoleniem, i w którym punkcie znalazł się człowiek, by w „Zwierzęcości” szukać spełnienia i bezpieczeństwa. „Świństwo” oscylując między baśnią, humorem, fantasy i pornografią, otwiera przed teatrem drzwi do niecodziennego świata, i nietuzinkowych wypowiedzi.

Zwycięstwo natury nad  kulturą w kontekście bezwzględnej cywilizacji to – marzenie?

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez  Gminę Miejską Kraków.

Kup Bilet