Ożywianie snu

Reżyseria:
Prince Negatif
Tekst:
Zbigniew Herbert
Występują:
Lady Ma-ga, Karolina Jarmołowicz, Karolina Rychlik, Joanna Falkowska, Kakatharsis, Sebastian Laskowski ,Piotr Sieklucki, Artur Ściera, Prince Negatif
Muzyka:
Zespół KakofoNIKT w składzie: Michał Joniec, Patryk Lichota, Hubert Wińczyk.

Projekt w ramach 8. edycji Krakowskiej Nocy Poezji

Ożywianie snu

W tę noc Teatr Nowy zamieni się w osobliwą galerię przestrzennych instalacji autorstwa Łukasza Błażejewskiego (pseudonim artystyczny Prince Negatif) – scenografa teatralnego, performera i malarza. Częścią instalacji będą ludzie z różnych środowisk artystycznych i różnego pokolenia.  Zadaniem ich będzie wcielenie się w wiersze Zbigniewa Herberta i w rytmie muzyki tworzonej na żywo przez zespół KoakofoNIKT przywołanie postaci autora. Hipnotyzująca muzyka i poezja Herberta mają za zadanie wprowadzić widza w nietypowy nastrój świata snu i jawy tak by poczuł obecność twórcy.

Struna światła (1956) to stosunkowo późny debiut Herberta, w którym staje on w obronie tego co sam nazywa “cząstką irracjonalną w człowieku” i opowiada się po stronie poznania zmysłowego, zwłaszcza za pomocą jego ulubionych zmysłów, dotyku i wzroku, a przeciw poznaniu wyłącznie intelektualnemu. Wizualne interpretacje zawarte w małych scenkach, powtarzalnych sekwencjach, przestrzennych obrazach, mają uruchomić wyobraźnie odbiorców, zainspirować i zachęcić do ponownego spojrzenia na poezję Herberta.

Głównym realizatorem projektu jest Łukasz Błażejewski / Prince Negatif – scenograf, malarz, performer, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 50 tytułów w teatrach w całej Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne i zbiorowe w: Głogowie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Kudowie Zdrój, Warszawie, Świnoujściu, Orleanie, Krakowie, Berlinie, Norymberdze i Paryżu. Staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Stypendia Prezydentów miast Głogowa, Wrocławia i Kielc.

KakofoNIKT – poznańska grupa audio-wizualna poruszająca się na styku muzyki industrialnej, noise’u, free improvisation, sound art i performansu. Instrumentarium grupy stanowią m.in. metalowe odpadki, uszkodzone urządzenia elektroniczne, zabawkowe i autorskie instrumenty, saksofony, nagrania terenowe i dźwięki konkretne, przedmioty codziennego użytku, generatory fal akustycznych. Celem zespołu jest kalibracja percepcji słuchacza na kanał odmiennej świadomości, dźwięk staje się punktem granicznym doświadczenia, interfejsem umysłu i strumienia myśli.