Nocni pływacy

Reżyseria:
Pamela Leończyk
Tekst:
Jose Manuel Mora; przekład: Kinga Kowalska
Występują:
Sylwia Boroń, Maciej Hanczewski, Karol Kadłubiec, Adrian Koszewski, Aleksandra Matlingiewicz, Magdalena Sowul
Projekcje:
Piotr Łuksza
Muzyka:
PANILAS / Magdalena Sowul
Scenografia:
Wiktoria Grzybowska
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek
Choreografia:
Adrian Koszewski
Kostiumy:
Wiktoria Grzybowska

W basenie o zmroku spotyka się grupa ludzi. Wszyscy są na swój sposób wykluczeni, nieprzystający, niewygodni, naznaczeni. Tutaj szukają schronienia. Swojego bezpiecznego miejsca. Wspólnie robią zwykłe rzeczy: jedzą, śpią, rozmawiają, kłócą się i kochają. Każdy na swój pokraczny sposób. Czas rozciąga się i nie jesteśmy pewni jak długo trwa ta pozornie idylliczna izolacja. Nikt tutaj nie wierzy w zmianę, w tolerancyjne, bezpieczne społeczeństwo, gotowe przyjąć ich z powrotem. Jedynym wyjściem wydaje się kolektywny akt złożenia ofiary z siebie.  A zbiorowa śmierć nie jest przecież tak dotkliwa jak samotne życie.

Punktem wyjścia do pracy był dramat Jose Manuela Mory pt. „Nocni Pływacy”. Proces prób rozpoczęliśmy od 24-godzinnego spotkania, które określiło kierunek pracy oraz jego specyfikę.  Stworzyliśmy sytuację wyimaginowanej wspólnoty, która przygotowuje się do zbiorowego samobójstwa. Jej członkowie biorą udział w serii rytuałów, mających przygotować ich do śmierci. Przez 24 godziny aktorzy, aktorki, scenografka, kompozytorka, montażysta oraz reżyserka planowali swój pogrzeb. Proces był rejestrowany, a powstałe materiały wykorzystaliśmy w spektaklu.

Zadajemy sobie pytanie o istotę mechanizmów wykluczania i ich konsekwencje. Czy wspólnota, w której nie ma przemocy jest możliwa? Czy musimy żyć w społeczeństwie, w której wybawieniem wobec odrzucenia jest samobójstwo?

 

Spektakl powstał w ramach Laboratorium Nowego Teatru, autorskiego programu Teatru Nowego Proxima, którego celem jest zagwarantowanie młodym artystom teatru możliwości kształcenia się pod opieką wybitnych artystów oraz danie im szansy na realizację własnych projektów artystycznych.

Pokazom spektakli powstałych w ramach Laboratorium Nowego Teatru towarzyszy akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt. Bezpłatne bilety na spektakle można otrzymać w Teatrze w zamian za karmę dla bezdomnych zwierząt. Rezerwacja miejsc: rezerwacje@teatrnowy.com.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Goethe Instytutu.

  

Produkcję spektaklu “Nocni pływacy” dofinansowano ze środków Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie