NIEWAŻKOŚĆ невесомость

Reżyseria:
Wojciech Faruga
Tekst:
Wojciech Faruga
Występują:
Paulina Dziuba, Paweł Łyskawa, Krystian Łysoń, Katarzyna Pawłowska, Mateusz Flis
Muzyka:
Joanna Halszka Sokolowska
Scenografia:
Wojciech Faruga
  1. Spektakl „NIEWAŻKOŚĆ / невесомость” jest rekostrukcją stanu umysłu i poziomu uwikłania osób birących udział w eksperymencie prowadzonemu w połowie lat 60tych XX wieku. Grupa radzieckich kosmonautów została na rok zamknięta w makiecie statku kosmicznego i miała stać się polem do badań nad możliwością przeżycia lotu na Marsa. Złota era radzieckiego programu kosmicznego to okres tak samo niezwykły, jak krótki. Rozpoczyna się ona w 1961 lotem Gagarina, a kończy mniej więcej pomiędzy 66 a 68 rokiem, między śmiercią głównego konstruktora radzieckiego programu kosmicznego a śmiercią pierwszego człowieka w kosmosie.

Dla tych ludzi był to najpiękniejszy i najjaśniejszy okres w życiu. Podbój kosmosu nadawał sens ich życiu. Mimo, że eksperymenty doprowadzały ich do skrajnego wycieńczenia, po niektórych nawet pół roku musieli dochodzić do siebie, to i tak uważają, że było warto, że była to najważniejsza rzecz, jaką zrobili w życiu. Wierzyli, że realnie poprawi to ich syuację życiową, a jeżeli jeszcze do tego można było zyskać wiekopomną sławę, to ilość kandydatów zwiększała się w postępie geometrycznym.

 

Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Krakowska Gieła Teatralna” z inicjatywy Andrzeja Kuliga – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

 

Kup Bilet