w najpiękniejszym mieście świata

Reżyseria:
Piotr Sieklucki
Tekst:
Tadeusz Różewicz
Występują:
Jacek Strama, Janusz Marchwiński
Scenografia:
Łukasz Błażejewski
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek

„W najpiękniejszym mieście świata”

wg  reportaży wojennych i opowiadań Tadeusza Różewicza

 

Paryż rok 1992. Do miasta, na zaproszenie przyjaciółki z ławy szkolnej, zjeżdżają się ostatni żyjący przyjaciele, których rozdzielił los podczas II wojny światowej.  Zamknięci w dość tanim hostelu staruszkowie nie bardzo wiedzą jak poruszać się po wielkim mieście, a nowy porządek Europy bez wojny staje się dla nich prawdziwym koszmarem. Rozmowy jakie toczą podczas paryskiego pobytu uruchamiają wspomnienia z dzieciństwa i przywołują demony narodowościowych nieporozumień z okresu wojny. Ocaleli nigdy nie potrafili przystosować się do nowego porządku i  nigdy nie zapomnieli krzywd wzajemnie sobie wyrządzanych.

Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii polskich pogromów na ludności żydowskiej zaczerpniętej z reportaży wojennych, a także historii odwetu żydowskiego policjanta na przyjacielu sprzed lat. Mocne i wstrząsające opowieści wzajemnych przewinień i krzywd stają się pretekstem do rozliczeń między narodem polskim i żydowskim.

 

 

 

 

 

 

Spektakl zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miejskiej Kraków, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Sponsor spektaklu

 

 

Kup Bilet