Mała Syrenka Mała Syrenka

Reżyseria:
Andrzej Błażewicz
Tekst:
Hans Christian Andersen w adaptacji Pawła Sablika
Występują:
Magdalena Osińska, Roman Gancarczyk, Katarzyna Krzanowska, Jakub Sasak, Ambienty: Wiktor Juszkiewicz, Grafika do plakatu: Jakub Kućka.
Projekcje:
Paweł Penarski
Scenografia:
Aleksandra Grabowska
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek

„I pokochali głosu dźwięk i chętny domysł o Dziewczynie,
I zgadywali kształty ust po tym, jak śpiew od żalu ginie…”

Bolesław Leśmian, z poematu „Dziewczyna”

Główna bohaterka „Małej syrenki” inspirowana Hansem Christianem Andersenem w adaptacji Pawła Sablika jest nastolatką pod opieką Babci Syreny. Spotykamy ją w dniu piętnastych  urodzin, kiedy po raz pierwszy ma wypłynąć z głębin w celu spojrzenia na świat zewnętrzny. Tymczasem wyczekiwany ląd i rzeczywistość z babcinych opowieści może okazać się wyzwaniem trudnym i pełnym obaw dla Małej Syrenki.

Spektakl jest próbą opowieści o samotności młodego człowieka na etapie wchodzenia w dorosłość, w procesie zdobywania samoświadomości. Konfrontacja z rzeczywistością, dorosłością jest momentem trudnym i często traumatycznym. Tematem, który choć wydawałoby się został przemielony przez tysiące filmów i seriali należy wciąż do sfery tabu.

Odnalezienie się w labiryncie własnego ja i w konfrontacja wobec świata jest podróżą, do której chcemy zaprosić młodego widza wraz z jego rodzicami, opiekunami. Nie jest to opowieść prosta, usłana różami, łatwymi puentami, dająca jednoznaczne odpowiedzi.  Podążając za Andersenem chcemy dać przestrzeń do rozmowy o rzeczach najtrudniejszych. Uruchomić pytania, które w życiu każdego człowieka się pojawiają. Rozmawiać o miłości, śmierci, rozczarowaniu, emocjach, które w tkwią w każdym, a nierzadko żąda się od nas żebyśmy je w sobie zabili, zagłuszyli.

Mała Syrenka to alarm. Alarm którego nikt już nie odwoła.

Kategoria wiekowa: 10+

Fotografia ze spektaklu: Agnieszka Pięta-Jakubowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez  Gminę Miejską Kraków.

Kup Bilet