Dług

Reżyseria:
Jan Klata
Występują:
Marcin Czarnik, Małgorzata Gorol, Bartosz Bielenia, Monika Frajczyk
Producent:
Fundacja Kultury "Cracvia Genius Loci"
Muzyka:
Jakub Lemiszewski
Scenografia:
Mirek Kaczmarek, asystent: Krystian Szymczak
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Tadeusz Sawka
Choreografia:
Maćko Prusak
Kostiumy:
Mirek Kaczmarek

„I odpuść nam nasze długi jako i my odpuszczamy naszym dłużnikom” – tak brzmi dosłowny przekład znanych wszystkim od dzieciństwa słów. Dług towarzyszy nam od kołyski aż po grób, narastający, niemożliwy do spłacenia dług… Antropolog David Graeber napisał jedną z najważniejszych książek ostatnich lat. Erudycyjną, błyskotliwą, przenikliwą, nonkonformistyczną, skłaniającą do radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem.

Jan Klata inspierując się książką Graebera i odwołując się do innych tekstów kultury, takich jak „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego czy „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego, postanowił zmierzyć się tematem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości. Spektakl będzie traktował o tym, co dotyczy każdego z nas – polityce, ekonomii, ekologii i religii.

Jan Klata dokonuje radykalnej rewizji utartych poglądów na mechanizmy rządzące światem – i udowadnia, że dług towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów, a świat nie tyle jest podzielony na panów i niewolników, co dłużników i wierzycieli, a rolnicze imperia mają sporo wspólnego z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością gospodarki.

Ponadto twórcy chcą dokonać czegoś niezwykle ważnego – spłacić swój dług wobec krakowskiej publiczności.

Spektakl powstaje w koprodukcji z Fundacją Kultury „Cracovia Genius Loci”

Kup Bilet