akademia Pana Kleksa

Reżyseria:
Piotr Sieklucki
Tekst:
Jan Brzechwa. Adaptacja Tomasz Kireńczuk
Występują:
Tomasz Schimscheiner (Ambroży Kleks), Jacek Strama (Doktor Paj Chi Wo/ Filip Golarz), Karol Mięknia (Alojzy Kukuryk), Bartosz Jankowski (Anatol), Artur Świetny (Kaczka Dziwaczka), Piotr Sieklucki (piosenki), Uczniowie: Rafał Gorczyca, Michał Misza Czorny, Piotr Zwolski, Filip Orliński, Jakub Gajewski, Paweł Pacyna.
Projekcje:
Paweł Penarski
Muzyka:
Andrzej Korzyński, Paweł Harańczyk.
Scenografia:
Łukasz Błażejewski
Światło:
Wojciech Kiwacz
Dźwięk:
Grzegorz Janeczek
Choreografia:
Karol Miękinia
Kostiumy:
Łukasz Błażejewski

„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to opowieść o niezwykłych przygodach Adasia Niezgódki, który wspólnie z innymi chłopcami odbiera nauki w szkole Ambrożego Kleksa. Szkoła ta w niczym nie przypomina szkół, które wszyscy znamy. Nie tylko nie ma w niej dzwonków ani sprawdzianów czy ocen, nie ma też w niej tradycyjnych przedmiotów, a uczniowie zamiast gramatyki uczą się np. kleksografii. Sam Ambroży Kleks jest bardziej czarodziejem niż nauczycielem, a za swój cel stawia sobie przede wszystkim rozbudzenie w swoich uczniach fantazji i wyobraźni. Będący adaptacją powieści Brzechwy spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego to wędrówka do krainy dziecięcej wyobraźni, opowieść o dorastaniu, w którym to, co realne i prawdziwe, miesza się z tym co wyśnione i magiczne. „Akademia Pana Kleksa” staje się tutaj szkołą marzeń, w której najważniejsza jest kreatywność i otwartość na to, co nas otacza.

Ambroży Kleks uczy swoich wychowanków przede wszystkim tego, że muszą być odpowiedzialni za siebie i za innych. Dając im ogromną swobodę w poznawaniu świata i siebie samych, pozwala im wchodzić w dorosłość. Dba również o to, aby w ich życiu nie brakowało zabawy. Ambroży Kleks wie doskonale bowiem, że nic tak nie zniechęca do pracy i nauki, jak nuda.

Dlatego też wystawiając w teatrze „Akademię Pana Kleksa” zadbamy o to, aby nikt na widowni nie nudził się ani przez chwilę. W tym celu całą kamienicę, w której mieści się Teatr Nowy, zamienimy w Akademię Pana Kleksa. Widzowie nie tylko będą mogli zobaczyć, jak wygląda Akademia Pana Kleksa, będą też mieli okazję na chwilę stać się jej uczniami.

W roli Ambrożego Kleksa wystąpi Tomasz Schimscheiner. Filipa Golarza zagra Jacek Strama, partnerować im będą aktorzy młodego pokolenia,  studenci i absolwenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

W spektaklu zabrzmią także (w nowych aranżacjach Pawła Harańczyka) popularne kompozycje Andrzeja Korzyńskiego, takie jak „Kaczka dziwaczka”, „Meluzyna”, „Dzik jest dziki”. Wszystkie piosenki w spektaklu wykonają Piotr Sieklucki i Bartosz Jankowski.

Cała siedziba krakowskiego Teatru Nowego zamienia się w magiczną „Akademię Pana Kleksa”, która mieści się w ogromnym budynku na samym końcu ulicy Czekoladowej.  Akademia podobnie jak Teatr „zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły; na parterze mieszczą się sale szkolne, w których odbywają się lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem”. To właśnie na trzecim piętrze odbywa się wspólny seans aktorów z uczestnikami spektaklu; dzieci bowiem siedzą w przestrzeni aktorskiej gry i wspólnie uczestniczą w jej przebiegu.

Spektakl dla dzieci od 6 roku życia

Czas trwania: 80 minut

Schemat widowni: 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez  Gminę Miejską Kraków.

PZU- partner projektu „Teatr Nowego Widza”/ ZAiKS: partner projektu

   

Sponsorzy spektaklu: Pinnex, Netzindianer.net,

 

Kup Bilet