Teatr Polska

Teatr Nowy Proxima w programie Teatr Polska!

W ramach XI edycji programu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze spektaklem „Wiedźmin. Turbolechita” odwiedziliśmy osiem miejscowości w których nie funkcjonuje teatr instytucjonalny. Spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego zaprezentowaliśmy w Nowym Targu, Głogowie, Kłodzku, Rydułtowach, Czechowicach-Dziedzicach, Nowym Sączu, Pawłowicach i Tarnowskich Górach. Przedstawienie obejrzało prawie 2000 widzów, a udział w warsztach edukacyjnych wzięło ponad 120 osób.

 

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana została w dwóch etapach.  Pierwszy etap polegał na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej, a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej. Teatr Nowy Proxima zakwalifikował się do ścisłej czołówki ze spektaklem „WIEDŹMIN. TURBOLECHITA”. 

Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 roku.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.