TNW

TEATR NOWEGO WIDZA. 2 EDYCJA

  

ZOBACZ FILM PODSUMOWUJĄCY 2. EDYCJĘ PROGRAMU

To już ostatnie wizyty szkół podstawowych na pokazach spektaklu „BYŁO SOBIE ŻYCIE”  i warsztatach To jest teatr!  To była piękna dawka emocji tuż przed świętami 🙂  A z nami  w podwójnych setach spektakli i warsztatów byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczurowej, Tokarnii, Czchowa i Tymanowej.  Tym razem oprócz naszych artystów (Piotr Sieklucki, Łukasz Błażejewski, Karol Miękina) warsztaty wolkalne poprowadziła Marta Saciuk-Sędzielarz.  18 i 19 grudnia należał do was 🙂 Dzieciaki ze Szkół Podstawowych  mogli podziwiać na scenie charyzmatycznego profesora w którego wcielił się Tomasz Schimscheiner, a który znalazł również czas na krótką pogadankę z przyjezdnymi. Dziękujemy za Waszą wizytę!

 

 

 

 

 

 

Za nami kolejne pokazy spektaklu „Było sobie życie” i warsztaty teatralne „To jest Teatr”. 17 grudnia  na podwójnych spektaklach gościliśmy u siebie uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego z Olesna, SP w Pilczy Żelichowskiej, SP w Żegocinie i Nowym Wiśniczu. Ale się działo! Teatr pekał w szwach!  W salach warsztatowych udostępnionych dzięki Kawiarnii Literackiej znów zasiedli nieśmiertelni artyści Piotr Sieklucki, Tomasz Kireńczu, Łukasz Błażejewski i Karol Miękina. Tańczyliśmy, dowiadywaliśmy się jak działa teatr, jak zrobić spektakl i jak zacząć, czyli dramaturgiczne spojrzenia na rzeczywistość naszego organizmu 🙂 Niezapomniany dzień! Dzięki! 

 

 

 

Witamy na grudniowych pokazach spektaklu „Było sobie życie”  i warsztatach „To jest teatr”! Ale się będzie działo! W  pierwszych pokazach spektaklu, a więc popremierowego 5 i 6 grudnia dzieciaki ze Szkoły Podstawowej  w Turzy (Rzepiennik Strzyżewski) oraz Szkoła Podstawowa w Maniowach, Czorsztyn  mogli podziwiać na scenie charyzmatycznego profesora w którego wcielił się Tomasz Schimscheiner, któremu partnerowali Joanna Falkowska, Marta Saciuk-Sędzielarz, Michał Misza Czorny, Marek Bula, Konrad Stein, Piotr Zwolski. Warsztaty poprowadzili Piotr Sieklucki, Tomasz Kireńczuk, Karol Miekina, Łukasz Błażejewski, Artur Ściera. Oj, start mieliśmy mocny i euforyczny! 🙂 

Dziękujemy za Waszą wizytę!

 

 

 

 

 

 

 

 

Było sobe życie- Premiera

Fenomenalnie przyjęty spektakl teatralny „Było sobie życie” stał się naszym prawdziwym hitem już po premierze!

Przewodnikiem po najważniejszych organach i układach będzie charyzmatyczny i lekko ekscentryczny profesor (Tomasz Schimscheiner), łączący w sobie pasję biologa i dociekliwość filozofa. A w każdym z tych miejsc widzowie spotkają się z ich osobliwymi lokatorami – wytrzymałymi mięśniami, delikatnymi tkankami, opryskliwymi wirusami i grzybami czy z humorzastymi hormonami. Celem spektaklu będzie odpowiedzenie na pytania poważne, wstydliwe, zabawne – dlaczego się czerwienimy, skąd bierze się katar, co sprawia, że odróżniamy smaki, jak działą jelita? W oparach groteskowej atmosfery zobaczymy wojnę białych krwinek z wirusami,  próbę opanowania wątroby przez liczne toksyny, a także zaglądniemy do wnętrza ludzkiego organizmu. Wyciągniemy z człowieka mózg i poddamy go dogłębnej analizie. Ta kabaretowa podróż w głąb ludzkich organów jest kolejną produkcją Teatru skierowaną do dzieci… i dorosłych.

 

   

 

 

 

Taki będzie układ widowni BYŁO SOBIE ŻYCIE. Już wkrótce premiera 🙂

Już za dwa tygodnie PREMIERA! A na spektaklu zobaczycie m.in. walkę białych krwinek z wirusami 🙂

Plakat autorstwa Łukasza Błażejewskiego! Jak zwykle piękne autorskie dzieło naszego scenografa 🙂

Jedna z pierwszych spektaklowych projekcji 🙂 Nie możemy doczekac się premiery!

MAMY TO!

2. edycja programu Teatr Nowego Widza!

Z radością informujemy, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków oraz Fundacja PZU postanowiło wesprzeć  drugą edycję programu Teatru Nowego Widza. Projekt kierowany jest do dzieci i młodzieży (7-12 lat), którzy będą mogli wziąć udział w pokazach premierowego spektaklu BYŁO SOBIE ŻYCIE oraz towarzyszących mu WARSZTATACH. Powstający w projekcie spektakl dostosowany jest do zdiagnozowanych  potrzeb kulturalnych dzieci i młodzieży. Spektakl, ze względu na swój interaktywny charakter a także wykorzystywanie nowych mediów powinien wykazać się dużą komunikatywnością z młodym odbiorcą. Warsztaty zaś, mają stać się dla swoich uczestników szansą na zapoznanie się ze specyfiką teatru i procesem powstawania przedstawienia teatralnego. Udział w pokazach spektaklu BYŁO SOBIE ZYCIE i warsztatach odbędzie się dla dzieci z 10 Małopolskich gmin.

  

POWSTANIE SPEKTAKL:

KRÓL MACIUŚ PIERWSZY I BYŁO SOBIE ŻYCIE

Spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego sięga do kultowego programu telewizyjnego „Było sobie życie”. Inspirując się tym francuskim serialem dokumentalnym chcemy stworzyć scenariusz, a na jego podstawie spektakl skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży od dziesiątego roku życia, którego celem będzie odkrycie tajemnic ludzkiego organizmu.

Cały budynek Teatru, na potrzeby spektaklu zamieni się w jeden, wielki ludzki organizm, aktorzy zaś, wspomagani przez projekcje wideo wcielać się będą w role tkanek, wirusów, grzybów, mięśni czy hormonów. Celem spektaklu jest ukazanie wyjątkowości ludzkiego organizmu, a także zwrócenie młodym widzom uwagi na to, jakie procesy w nim zachodzą w różnych sytuacjach. Będziemy chcieli z młodymi widzami porozmawiać nie tylko o tym, w jaki sposób nasze ręce i nogi się ruszają, albo w jaki sposób odróżniamy smaki. Będziemy również chcieli pomówić o tym, co to jest strach, jak działają hormony, czy skąd się biorą atawistyczne zachowania.

Po doświadczeniach z produkcją „Akademii Pana Kleksa”, która stała się ogromnym sukcesem Teatru Nowego Proxima,  mamy pełną świadomość tego, że młody widz jest widzem szczególnie wymagającym, ale również takim, który potrafi dać mnóstwo energii, a swoimi reakcjami pomaga zmieniać i rozwijać już powstały spektakl.

Teatr Nowy Proxima przygotowuje również spektakl KRÓL MACIUŚ PIERWSZY wg Janusza Korczaka w reżyserii Piotra Siekluckiego. Spektakl powstaje w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu TEATR NOWEGO WIDZA jest budowanie profesjonalnej oferty artystycznej, skierowanej do dzieci i młodzieży. W ramach programu zostaną wyprodukowane dwa interaktywne spektakle teatralne wykorzystujące nowe technologie. Poprzez ich prezentacje celem projektu jest ukazanie teatru, jako atrakcyjnej formy uczestniczenia w kulturze. Poprzez reinterpretację klasycznych dzieł literackich przeznaczonych dla dzieci i młodzieży chcemy pokazać młodym widzom różne środki ekspresji twórczej, a także wprowadzić widzów w proces powstawania spektaklu. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości wydarzeń artystycznych wśród młodych odbiorców kultury, mieszkających na terenach zagrożonych kulturową marginalizacją.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

Partnerzy projektu:

 

TEATR NOWEGO WIDZA. Co dalej?

Z radością informujemy, że w związku z decyzją o dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczynamy prace nad realizacją kolejnej, drugiej edycji projektu „TEATR NOWEGO WIDZA”!

Więcej informacji na ten temat już wkrótce!

TEATR NOWEGO WIDZA.  Zobacz film podsumowujący realizację projektu.

 Za nami premiera spektaklu MAŁA SYRENKA!

Trwają przygotowania do premiery spektaklu MAŁA SYRENKA

„I pokochali głosu dźwięk i chętny domysł o Dziewczynie,
I zgadywali kształty ust po tym, jak śpiew od żalu ginie…”

 

Bolesław Leśmian, z poematu „Dziewczyna”

 

Główna bohaterka „Małej syrenki” inspirowana Hansem Christianem Andersenem w adaptacji Pawła Sablika jest nastolatką pod opieką Babci Syreny. Spotykamy ją w dniu piętnastych  urodzin, kiedy po raz pierwszy ma wypłynąć z głębin w celu spojrzenia na świat zewnętrzny. Tymczasem wyczekiwany ląd i rzeczywistość z babcinych opowieści może okazać się wyzwaniem trudnym i pełnym obaw dla Małej Syrenki.

Spektakl jest próbą opowieści o samotności młodego człowieka na etapie wchodzenia w dorosłość, w procesie zdobywania samoświadomości. Konfrontacja z rzeczywistością, dorosłością jest momentem trudnym i często traumatycznym. Tematem, który choć wydawałoby się został przemielony przez tysiące filmów i seriali należy wciąż do sfery tabu.

Odnalezienie się w labiryncie własnego ja i w konfrontacja wobec świata jest podróżą, do której chcemy zaprosić młodego widza wraz z jego rodzicami, opiekunami. Nie jest to opowieść prosta, usłana różami, łatwymi puentami, dająca jednoznaczne odpowiedzi.  Podążając za Andersenem chcemy dać przestrzeń do rozmowy o rzeczach najtrudniejszych. Uruchomić pytania, które w życiu każdego człowieka się pojawiają. Rozmawiać o miłości, śmierci, rozczarowaniu, emocjach, które w tkwią w każdym, a nierzadko żąda się od nas żebyśmy je w sobie zabili, zagłuszyli.

Mała Syrenka to alarm. Alarm którego nikt już nie odwoła.

Kategoria wiekowa: 10+

To już ostatnie wizyty szkół podstawowych na pokazach spektaklu „Akademia Pana Kleksa” i warsztatach To jest teatr!

W dniach 16-17 października w ostatnich w tym roku pokazach spektaklu „Akademia Pana Kleksa” i warsztatach To jest teatr! udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych z gmin: Biecz i Ochotnica Dolna.

Dziękujemy, że byliście z nami! Niech żyją PIEGI!

 

Witamy na październikowych pokazach spektaklu „Akademia Pana Kleksa” i warsztatach To jest teatr! Ale się działo!

W dniach 1-2 października w pokazach spektaklu „Akademia Pana Kleksa” i warsztatach To jest teatr! udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych z gmin: Nowy Wiśnicz i Olesno.

Dziękujemy za Waszą wizytę! Ależ było piegowato!

Ostatnie wrześniowe pokazy „Akademii Pana Kleksa” i ostatnie warsztaty To jest teatr! Zapraszamy!

17-18 września na pokazy „Akademii Pana Kleksa” i warsztaty To jest teatr! przyjechały do nas fantastyczne grupy dzieciaków z Maniów i Szczurowej.

Super że byliście z nami! Było bajecznie!

 Uwaga! Zaczynamy! Pan Kleks zaprasza!

10 i 11 września do Akademii Pana Kleksa mieszczącej się w bajecznym Teatrze Nowym w Krakowie przyjechały rewelacyjne grupy dzieci ze szkół podstawowych z gmin Czchów i Borzęcin.

Dzieci uczestniczyły w pokazach spektaklu „Akademia Pana Kleksa” oraz w cyklu warsztatów To jest teatr! prowadzonych przez reżysera, scenografa, choreografa, artystów wizualnych oraz iluzjonistę.

Zobaczcie co się działo! A było naprawdę kosmicznie!

Za nami premiera spektaklu AKADEMIA PANA KLEKSA!

 

Trwają przygotowania do premiery spektaklu AKADEMIA PANA KLEKSA

„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to opowieść o niezwykłych przygodach Adasia Niezgódki, który wspólnie z innymi chłopcami odbiera nauki w szkole Ambrożego Kleksa. Szkoła ta w niczym nie przypomina szkół, które wszyscy znamy. Nie tylko nie ma w niej dzwonków ani sprawdzianów czy ocen, nie ma też w niej tradycyjnych przedmiotów, a uczniowie zamiast gramatyki uczą się np. kleksografii. Sam Ambroży Kleks jest bardziej czarodziejem niż nauczycielem, a za swój cel stawia sobie przede wszystkim rozbudzenie w swoich uczniach fantazji i wyobraźni. Będący adaptacją powieści Brzechwy spektakl w reżyserii Piotra Siekluckiego to wędrówka do krainy dziecięcej wyobraźni, opowieść o dorastaniu, w którym to, co realne i prawdziwe, miesza się z tym co wyśnione i magiczne. „Akademia Pana Kleksa” staje się tutaj szkołą marzeń, w której najważniejsza jest kreatywność i otwartość na to, co nas otacza.

Ambroży Kleks uczy swoich wychowanków przede wszystkim tego, że muszą być odpowiedzialni za siebie i za innych. Dając im ogromną swobodę w poznawaniu świata i siebie samych, pozwala im wchodzić w dorosłość. Dba również o to, aby w ich życiu nie brakowało zabawy. Ambroży Kleks wie doskonale bowiem, że nic tak nie zniechęca do pracy i nauki, jak nuda.

Dlatego też wystawiając w teatrze „Akademię Pana Kleksa” zadbamy o to, aby nikt na widowni nie nudził się ani przez chwilę. W tym celu całą kamienicę, w której mieści się Teatr Nowy, zamienimy w Akademię Pana Kleksa. Widzowie nie tylko będą mogli zobaczyć, jak wygląda Akademia Pana Kleksa, będą też mieli okazję na chwilę stać się jej uczniami.

W roli Ambrożego Kleksa wystąpi Tomasz Schimscheiner. Filipa Golarza zagra Jacek Strama, partnerować im będą aktorzy młodego pokolenia,  studenci i absolwenci szkół teatralnych, akrobaci i piosenkarze.

W spektaklu zabrzmią także (w nowych aranżacjach Pawła Harańczyka) popularne kompozycje Andrzeja Korzyńskiego, takie jak „Kaczka dziwaczka”, „Meluzyna”, „Dzik jest dziki”. Wszystkie piosenki w spektaklu wykonają Piotr Sieklucki i Bartosz Jankowski.

Cała siedziba krakowskiego Teatru Nowego zamienia się w magiczną “Akademię Pana Kleksa”, która mieści się w ogromnym budynku na samym końcu ulicy Czekoladowej.  Akademia podobnie jak Teatr “zajmuje duży trzypiętrowy gmach z czerwonej cegły; na parterze mieszczą się sale szkolne, w których odbywają się lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem”. To właśnie na trzecim piętrze odbywa się wspólny seans aktorów z uczestnikami spektaklu; dzieci bowiem siedzą w przestrzeni aktorskiej gry i wspólnie uczestniczą w jej przebiegu.

Spektakl dla dzieci od 6 roku życia

3… 2… 1… START! Projekt TEATR NOWEGO WIDZA CZAS ZACZĄĆ!.

W 2018 Teatr Nowy w Krakowie realizuje projekt pn. „TEATR NOWEGO WIDZA” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, Fundacji PZU oraz Gminy Miejskiej Kraków.

W ramach projektu powstaną 2 spektakle teatralne dla dzieci:

  • Jan Brzechwa, „Akademia Pana Kleksa”, reż. Piotr Sieklucki – PREMIERA IX 2018
  • Paweł Sablik, „Mała syrenka z głębin wypływa”, reż. Andrzej Błażewicz – PREMIERA XI 2018

Dzieci z 8 gmin w Małopolsce będzie miało okazję na BEZPŁATNY UDZIAŁ W POKAZACH powstałego w ramach projektu spektaklu dla dzieci: „AKADEMIA PANA KLEKSA” wg Jana Brzechwy, w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Ponadto zaproszone do udziału w projekcie dzieci będą miały również okazję do udziału w WARSZTATACH TO JEST TEATR! prowadzonych przez artystów i twórców spektaklu „Akademia Pana Kleksa”.

Warsztaty prowadzone będą przez reżysera, scenografa, choreografa, artystów wizualnych oraz iluzjonistę i pokazują uczestnikom jak powstaje spektakl i jak wygląda jego przygotowanie do pokazu. Uczestnicy mają również okazję współuczestniczyć w przygotowaniu scenografii i rekwizytów do pokazu spektaklu, zobaczyć funkcjonowanie i obsługę spektaklu, a także w ramach pracy z reżyserem przygotować się do aktywnego uczestniczenia w spektaklu. Ponadto warsztaty pokazują uczestnikom tajniki zastosowanych w trakcie pokazu spektaklu rozwiązań inscenizacyjnych. Uczestnicy mają również okazję spotkać się z artystami wizualnymi i popracować z kamerą i wizualizacjami oraz animacjami.