2016

Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze skierowany jest do młodzieży w wieku 13­-16 lat, mieszkającej na terenach zagrożonych marginalizacją, o ograniczonym dostępie do kultury. Projekt, obejmując jego beneficjentów rozbudowanym wsparciem (m.in. cykl warsztatów, mentoring,  działania artystyczne w przestrzeni publicznej) przyczynia się do rozwoju osobistego beneficjentów  projektu, w tym ich kompetencji artystycznych, kulturalnych i społecznych; program poprzez realizowane wspólnie z beneficjentami działania artystyczne w przestrzeni publicznej, prowokuje młodych ludzi do  aktywności kulturotwórczej a także do angażowania się w działania na rzecz własnego środowiska. Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze  realizowany jest od 2014 roku .  W latach 2014-2016 ramach projektu zrealizowano 70 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym 56 warsztatów i 6 lokalnych akcji społecznych, w których uczestniczyło przeszło 2.500 osób. Przeprowadzono 460 godzin warsztatów, a ponadto opracowano nowe narzędzie pracy z młodzieżą.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Be brave – młodzi w kulturze. Finał projektu w Oleśnie.

19.12.2016 roku w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie odbył się finał projektu „Be brave – młodzi w kulturze”. Głównym wydarzeniem finału było odsłonięcie muralu KREATYWNOŚĆ, którego projekt, przy wsparciu Łukasza Błażejewskiego, przygotowali uczestnicy projektu. Malowanie muralu, którego zadaniem jest inspirowaniem młodych ludzi do kreatywności i niestandardowego działania, zajęło naszej grupie trzy doby. W dniu finału grupa „be brave” wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Leszka Żurka i Tomasza Schimscheinera.

Dodatkowo, w dniu  finału cała szkoła zamieniła się w przestrzeń niczym, nieskrępowanej twórczości a  uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów, trenerów i psychologów.

Be brave – młodzi w kulturze. Finał projektu w Nowym Wiśniczu.

20.12.2016 w Gimnazjum w Nowym Wiśniczu odbył się finał projektu „Be brave – młodzi w kulturze”. Głównym wydarzeniem finału była prezentacja spektaklu „Rusz się Wisnicz” przygotowanego przez uczestników projektu przy wsparciu i pod opieką reżyserską Marii Spiss. Kilkumiesięczne próby prowadzone przez Marię Spiss opierały się głównie na improwizacjach i tworzeniu scen charakterystycznych dla teatru impro. Grupa „be brave” tworząc to unikatowe przedstawienie chciała przede wszystkim zachęcić innych mieszkańców Nowego Wiśnicza do działania, pokazując przy okazji jak inspirującym i ważnym doświadczeniem może być proces wspólnego tworzenia.

W dniu finału grupa „be brave” wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Leszka Żurka, Tomasza Schimscheinera i Mateusza Janickiego.

Dodatkowo, w dniu finału uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów, trenerów i psychologów.

Be brave – młodzi w kulturze. Zobacz filmik podsumowujący finał projektu w Oleśnie.

Be brave – młodzi w kulturze. Zobacz filmik podsumowujący finał projektu w Nowym Wiśniczu.

Oto oni – grupa „be brave” z Olesna.

 

W trzeciej edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” wzięło udział 20 uczniów Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie. Oto oni:

 1. Dziura Artur
 2. Hawełka Agnieszka
 3. Wróblewska Alicja
 4. Morawiec Weronika
 5. Sajdera Karolina
 6. Ciepiela Julia
 7. Golonka Tomasz
 8. Bator Joanna
 9. Bochenek Dominik
 10. Łabuda Krystian
 11. Oligradzka Weronika
 12. Golonka Kamila
 13. Król Oliwia
 14. Piątek Aleksandra
 15. Paciorek Daria
 16. Lelek Justyna
 17. Świąder Jakub
 18. Tarka Ewelina
 19. Wnęk Edyta
 20. Wojcieszko Katarzyna

Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam, aby nigdy nie zabrakło Wam energii do działania i abyście na swojej drodze spotykali, jak najwięcej ludzi i sytuacji, które pozwolą Wam rozwijać tę niezwykła kreatywność, którą w sobie macie.

Oto oni – grupa „be brave” z Nowego Wiśnicza.

W trzeciej edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” wzięło udział … uczniów Gimnazjum w Nowym Wiśniczu. Oto oni:

 1. Cwynar Wiktoria
 2. Czubala Izabela
 3. Kuras Gabriela
 4. Krzeszowiec Wiktor
 5. Rejduch Zuzanna
 6. Filipek Krzysztof
 7. Obrał Bartosz
 8. Ratowski Szymon
 9. Sowińska Jagoda
 10. Ryczek Antonia
 11. Czuban Julia
 12. Czuban Karolina
 13. Kokoszka Anna
 14. Fiołek Anna
 15. Grabarz Oliwia
 16. Goryczko Karolina
 17. Kukla Julia
 18. Chrzan Julia
 19. Stokłosa Marta
 20. Remiszewska Katarzyna
 21. Gołdas Magdalena
 22. Mączka Natalia

Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam, abyście nigdy nie przestawali rozwijać swoich talentów. Mamy nadzieję, że zawsze będzie potrafili znaleźć w sobie motywacje do podejmowania działań i realizowania swoich marzeń.

Be brave – młodzi w kulturze. Podsumowanie III edycji projektu.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie teatr Nowy w Krakowie od 2014 roku. W każdej edycji projekt realizowany jest w dwóch gminach na terenie województwa Małopolskiego. Dotychczas wsparciem w ramach projektu objęto prawie 400 beneficjentów z 6 gmin w Małopolsce.

 Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze. III edycja skierowany był do młodzieży gimnazjalnej, mieszkającej na terenach gmin Nowy Wiśnicz i Olesno. W projekcie udział wzięło 120 młodych osób – uczniów II i III klas gimnazjów.

W ramach projektu jego beneficjenci uczestniczyli w:

 • cyklu 3 wyjazdowych warsztatów twórczych;
 • mentoringu z udziałem Lesława Żurka i Tomasza Schimmscheinera
 • lokalnych warsztatach z artystami;
 • realizacji akcji artystycznych (m.in. realizacja muralu, spektaklu teatralnego, filmu)
 • produkcji 2 video-klipów

W ramach projektu, jego beneficjenci zrealizowali następujące działania / projekty artystyczne:

– Nowy Wiśnicz: produkcja spektaklu teatralnego „Rusz się Wiśnicz!” pod opieką reżyserską Marii Spiss

– Olesno: projekt i wykonanie muralu KREATYWNOŚĆ, pod opieką artystyczną Łukasza Błażejewskiego

Projekt przyczynił się do rozwoju osobistego beneficjentów, w tym ich kompetencji społecznych, a także prowokował młodych ludzi do aktywności kulturotwórczej i angażowania się w działania na rzecz własnego środowiska. Projekt stawiał sobie za cel kształtowanie w jego beneficjentach nawyków do uczestniczenia w kulturze. Projekt promował wśród młodzieży postawy oparte na otwartości, równości i akceptacji różnicy.

W ramach projektu zrealizowano 25 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym 23 warsztatów i 2 lokalnych akcji społecznych. Przeprowadzono 180 godzin warsztatów, a ponadto opracowano nowe narzędzie pracy z młodzieżą.

 Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.