2016
Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze skierowany jest do młodzieży w wieku 13-16 lat, mieszkającej na terenach zagrożonych marginalizacją, o ograniczonym dostępie do kultury. Projekt, obejmując jego beneficjentów rozbudowanym wsparciem (m.in. cykl warsztatów, mentoring, działania artystyczne w przestrzeni publicznej) przyczynia się do rozwoju osobistego beneficjentów projektu, w tym ich kompetencji artystycznych, kulturalnych i społecznych; program poprzez realizowane wspólnie z beneficjentami działania artystyczne w przestrzeni publicznej, prowokuje młodych ludzi do aktywności kulturotwórczej a także do angażowania się w działania na rzecz własnego środowiska. Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze realizowany jest od 2014 roku . W latach 2014-2016 ramach projektu zrealizowano 70 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym 56 warsztatów i 6 lokalnych akcji społecznych, w których uczestniczyło przeszło 2.500 osób. Przeprowadzono 460 godzin warsztatów, a ponadto opracowano nowe narzędzie pracy z młodzieżą.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Be brave – młodzi w kulturze. Finał projektu w Oleśnie.
19.12.2016 roku w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie odbył się finał projektu „Be brave – młodzi w kulturze”. Głównym wydarzeniem finału było odsłonięcie muralu KREATYWNOŚĆ, którego projekt, przy wsparciu Łukasza Błażejewskiego, przygotowali uczestnicy projektu. Malowanie muralu, którego zadaniem jest inspirowaniem młodych ludzi do kreatywności i niestandardowego działania, zajęło naszej grupie trzy doby. W dniu finału grupa „be brave” wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Leszka Żurka i Tomasza Schimscheinera.
Dodatkowo, w dniu finału cała szkoła zamieniła się w przestrzeń niczym, nieskrępowanej twórczości a uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów, trenerów i psychologów.
Be brave – młodzi w kulturze. Finał projektu w Nowym Wiśniczu.
20.12.2016 w Gimnazjum w Nowym Wiśniczu odbył się finał projektu „Be brave – młodzi w kulturze”. Głównym wydarzeniem finału była prezentacja spektaklu „Rusz się Wisnicz” przygotowanego przez uczestników projektu przy wsparciu i pod opieką reżyserską Marii Spiss. Kilkumiesięczne próby prowadzone przez Marię Spiss opierały się głównie na improwizacjach i tworzeniu scen charakterystycznych dla teatru impro. Grupa „be brave” tworząc to unikatowe przedstawienie chciała przede wszystkim zachęcić innych mieszkańców Nowego Wiśnicza do działania, pokazując przy okazji jak inspirującym i ważnym doświadczeniem może być proces wspólnego tworzenia.
W dniu finału grupa „be brave” wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Leszka Żurka, Tomasza Schimscheinera i Mateusza Janickiego.
Dodatkowo, w dniu finału uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów, trenerów i psychologów.
Be brave – młodzi w kulturze. Zobacz filmik podsumowujący finał projektu w Oleśnie.
Be brave – młodzi w kulturze. Zobacz filmik podsumowujący finał projektu w Nowym Wiśniczu.
Oto oni – grupa „be brave” z Olesna.
W trzeciej edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” wzięło udział 20 uczniów Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie. Oto oni:
- Dziura Artur
- Hawełka Agnieszka
- Wróblewska Alicja
- Morawiec Weronika
- Sajdera Karolina
- Ciepiela Julia
- Golonka Tomasz
- Bator Joanna
- Bochenek Dominik
- Łabuda Krystian
- Oligradzka Weronika
- Golonka Kamila
- Król Oliwia
- Piątek Aleksandra
- Paciorek Daria
- Lelek Justyna
- Świąder Jakub
- Tarka Ewelina
- Wnęk Edyta
- Wojcieszko Katarzyna
Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam, aby nigdy nie zabrakło Wam energii do działania i abyście na swojej drodze spotykali, jak najwięcej ludzi i sytuacji, które pozwolą Wam rozwijać tę niezwykła kreatywność, którą w sobie macie.
Oto oni – grupa „be brave” z Nowego Wiśnicza.
W trzeciej edycji projektu „Be brave – młodzi w kulturze” wzięło udział … uczniów Gimnazjum w Nowym Wiśniczu. Oto oni:
- Cwynar Wiktoria
- Czubala Izabela
- Kuras Gabriela
- Krzeszowiec Wiktor
- Rejduch Zuzanna
- Filipek Krzysztof
- Obrał Bartosz
- Ratowski Szymon
- Sowińska Jagoda
- Ryczek Antonia
- Czuban Julia
- Czuban Karolina
- Kokoszka Anna
- Fiołek Anna
- Grabarz Oliwia
- Goryczko Karolina
- Kukla Julia
- Chrzan Julia
- Stokłosa Marta
- Remiszewska Katarzyna
- Gołdas Magdalena
- Mączka Natalia
Dziękujemy, że byliście z nami. Życzymy Wam, abyście nigdy nie przestawali rozwijać swoich talentów. Mamy nadzieję, że zawsze będzie potrafili znaleźć w sobie motywacje do podejmowania działań i realizowania swoich marzeń.
Be brave – młodzi w kulturze. Podsumowanie III edycji projektu.
Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie teatr Nowy w Krakowie od 2014 roku. W każdej edycji projekt realizowany jest w dwóch gminach na terenie województwa Małopolskiego. Dotychczas wsparciem w ramach projektu objęto prawie 400 beneficjentów z 6 gmin w Małopolsce.
Projekt BE BRAVE – młodzi w kulturze. III edycja skierowany był do młodzieży gimnazjalnej, mieszkającej na terenach gmin Nowy Wiśnicz i Olesno. W projekcie udział wzięło 120 młodych osób – uczniów II i III klas gimnazjów.
W ramach projektu jego beneficjenci uczestniczyli w:
- cyklu 3 wyjazdowych warsztatów twórczych;
- mentoringu z udziałem Lesława Żurka i Tomasza Schimmscheinera
- lokalnych warsztatach z artystami;
- realizacji akcji artystycznych (m.in. realizacja muralu, spektaklu teatralnego, filmu)
- produkcji 2 video-klipów
W ramach projektu, jego beneficjenci zrealizowali następujące działania / projekty artystyczne:
– Nowy Wiśnicz: produkcja spektaklu teatralnego „Rusz się Wiśnicz!” pod opieką reżyserską Marii Spiss
– Olesno: projekt i wykonanie muralu KREATYWNOŚĆ, pod opieką artystyczną Łukasza Błażejewskiego
Projekt przyczynił się do rozwoju osobistego beneficjentów, w tym ich kompetencji społecznych, a także prowokował młodych ludzi do aktywności kulturotwórczej i angażowania się w działania na rzecz własnego środowiska. Projekt stawiał sobie za cel kształtowanie w jego beneficjentach nawyków do uczestniczenia w kulturze. Projekt promował wśród młodzieży postawy oparte na otwartości, równości i akceptacji różnicy.
W ramach projektu zrealizowano 25 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym 23 warsztatów i 2 lokalnych akcji społecznych. Przeprowadzono 180 godzin warsztatów, a ponadto opracowano nowe narzędzie pracy z młodzieżą.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.