Tęsknota

PREMIERA „TĘSKNOTY” wg dramatów Antoniego Czechowa

19 i 20 maja zapraszamy na premierę „Tęsknoty” wg dramatów Antoniego Czechowa  zrealizową ze studentami Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza.

„Tęsknota” to zbiór najważniejszych egzystencjonalnych problemów z trzech dramatów Antoniego Czechowa: „Wujaszka Wani”, „Trzech sióstr” i „Wiśniowego sadu”. Spektakl przygotowany jako dyplom studentów Studium Aktorskiego  im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie w reżyserii Piotra Siekluckiego, prezentowany jest na naszej scenie w ramach naszego cyklu „debiuty”.

W życiu trzech sióstr nic się nie układa. Każda z nich tęskni za prawdziwą miłością, wielkim miastem i lepszym życiem. Chwilowym substytutem szczęścia ma być romans z doktorem Astrowem. Ale mężczyzna jest tylko jeden, a one trzy… Bo wieśniaka Łopachina nie warto brać pod uwagę. Jakby smutków było mało, kobiety muszą podjąć natychmiastową decyzję o sprzedaży rodzinnego majątku i przekazać go w ręce mało spokrewnionego z nimi parobka. Temu wszystkiemu zza okna przygląda się nieszczęśliwy duch ich ojca.

ZAPOWIEDŹ GAZETA WYBORCZA:

Z Czechowa

Piotr Sieklucki, reżyser, a zarazem dyrektor Teatru Nowego Proxima, oparł swoją nową sztukę na trzech tekstach Antoniego Czechowa: „Wujaszku Wani”, „Wiśniowym sadzie” i „Trzech siostrach”. – „Tęsknota” to piękna opowieść o przemijaniu i pragnieniu czułości. Bohaterowie zmagają się z własnymi ułomnościami. Popijając herbatę i wódkę, rozstrzygają swoje wieloletnie nieporozumienia; nierozwiązane sprawy stają im w gardle, a każde wypowiedziane słowo ma moc niszczenia – opowiada reżyser. – Smutny i podły obraz świata ludzkich problemów zostaje w ostatecznym rozrachunku zastąpiony „nowym człowiekiem i nowym porządkiem”. Umiera Rosja i rodzi się socjalizm. Nowy ład świata jest po to, by żyło się sprawiedliwiej. Świat prostych problemów i tajemnic duszy człowieka został pogrzebany.

Debiuty

Spektakl przygotowano jako dyplom studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Na scenie Teatru Nowego Proxima zostanie zaprezentowany w ramach cyklu „Debiuty”. – Najważniejszym zadaniem w pracy z młodymi aktorami było osiągnięcie prostych stanów emocjonalnych, takich jak tęsknota, zauroczenie, odrzucenie czy tłumiona nienawiść – wspomina Sieklucki.

Występują: Marcin Czarkowski, Katarzyna Trzeszczkowska, Adrianna Cudnik, Alicja Piątek, Robert Sanetra i Michał Felczak. Muzyka, choreografia: Tomasz Berg, scenografia: Łukasz Błażejewski.