Spotkanie z Vedraną Rudan po „Murzynach we Florencji”

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz „Murzynów we Florencji” w reż. Iwony Kempy, po którym odbędzie się spotkanie z autorką powieści – VEDRANĄ RUDAN. 14.12 (czwartek), godz. 19.15 Teatr Nowy, ul. Krakowska 41 Spektakl gramy także: 13.12 (środa), godz. 19.15 13.01 (sobota), godz. 19.15 14.01 (niedziela), godz. 19.15 —- VEDRANA RUDAN – chorwacka pisarka, jest z zawodu […]

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz „Murzynów we Florencji” w reż. Iwony Kempy, po którym odbędzie się spotkanie z autorką powieści – VEDRANĄ RUDAN.

14.12 (czwartek), godz. 19.15
Teatr Nowy, ul. Krakowska 41

Spektakl gramy także:
13.12 (środa), godz. 19.15
13.01 (sobota), godz. 19.15
14.01 (niedziela), godz. 19.15

—-
VEDRANA RUDAN
– chorwacka pisarka, jest z zawodu dziennikarką. Przed ostatnią wojną na Bałkanach pracowała w radio, przygotowując audycje satyryczne, po 1991 roku została wolnym strzelcem, pisywała felietony do największego w Chorwacji tygodnika „Nacional” pod wspólnym tytułem „Złośliwostki i nowalijki”.
Niepokorna i bezkompromisowa w ocenie nowej rzeczywistości, została pierwszym dziennikarzem zwolnionym z pracy po dojściu do władzy Franjo Tudjmana.
Dominującym tematem tych tekstów są stosunki społeczne panujące w jej kraju, a szczególnie – stosunki między kobietami i mężczyznami. Szczerość wypowiedzi Rudan, bezpośredniość, z jaką mówi o sprawach płci i ludzkiej fizjologii, szokują, zaś odwaga i bezkompromisowość wyrażanych opinii może przysparzać jej wrogów. Określana jako „baba z jajami”, ma ostry język, bywa, że klnie jak szewc.

Do dzś napisała siedem powieści, w tym przetłumaczonych na język polski: „Ucho, gardło, nóż”, „Miłość od ostatniego wejrzenia”, „Oby Cię matka urodziła” i „Murzyni we Florencji”.

Vedrana Rudan mieszka w Rijece. Prowadzi bloga pod adresem www.rudan.info.

—-
MURZYNI WE FLORENCJI

Iwona Kempa, uważana za „specjalistkę od duszy ludzkiej”, po raz pierwszy reżyseruje na Krakowskiej 41. Na scenę Teatru Nowego przygotowała adaptację tekstu skandalizującej chorwackiej pisarki, Vedrany Rudan.

„Murzyni we Florencji” to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy – dwóch płodów, które w brzuchu matki podsłuchują trzy wcześniejsze pokolenia i układają różne wersje przyszłości swojej i swoich przodków – stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską. Choć jednak wybrzmiewają one niemal w każdym z aktorskich monologów, to dla Kempy powieść Rudan jest przede wszystkim krzykiem sprzeciwu – wobec przemocy, wzajemnej nienawiści kobiet i przekonania o męskiej wyższości i sile. Krzykiem momentami zabawnym, ale przez to jeszcze bardziej smutnym.

Reżyseria, adaptacja, scenografia: Iwona Kempa
Występują: Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Jacek Romanowski, Sławomir Maciejewski, Maciej Sajur I Juliusz Chrząstowski

Na podstawie „Murzynów we Florencji” Vedrany Rudan.
Polskie Wydanie: Wyd. Drzewo Babel
Przekład: Marta Dobrowolska-Kierył