Polska Akcja Humanitarna

Kraków. PAH i Teatr Nowy Proxima razem dla Jemenu!

Kraków. PAH i Teatr Nowy Proxima razem dla Jemenu

22 miliony mieszkańców Jemenu (ponad 75% populacji kraju) potrzebuje pomocy humanitarnej. Pomoc w odpowiedzi na największy kryzys humanitarny na świecie rozpoczyna Polska Akcja Humanitarna. Wesprzeć PAH będzie można na zbiórkach prowadzonych w najbliższych tygodniach w krakowskim Teatrze Nowym Proxima.

Jemen to największy obecnie kryzys humanitarny na świecie. W państwie, w którym żyje 29 milionów ludzi, pomocy humanitarnej potrzebują aż 22 miliony z nich. Najbardziej potrzebna jest żywność: jej ceny wzrosły o ponad 100%, rodziny żywią się naparami z lokalnych krzewów, a matki zamiast mleka dają dzieciom wodę po ugotowanym ryżu. Utrudniony dostęp do czystej wody (nie ma go ponad połowa mieszkańców Jemenu) jest przyczyną epidemii cholery.

– Potrzebna jest natychmiastowa pomoc – komentuje koordynator biura PAH w Krakowie, Jakub Belina-Brzozowski – Nasz zespół na miejscu przygotowuje się właśnie do założenia stałej misji w regionie.

Pierwsza pomoc od PAH dotarła już do uchodźców jemeńskich w sąsiednim Dżibuti, gdzie organizacja współpracuje z Caritas Dżibuti oraz Caritas Polska. Zostaną one wykorzystane na doposażenie i utrzymanie lokalnej kliniki, która dla wielu uchodźców jest jedyną szansą na kontakt z lekarzem. Dodatkowo, uchodźcy z obozu Markezi, z których wielu jest rybakami, otrzymają łodzie, sieci i sprzęt do połowu ryb. Obecnie zespół PAH przeprowadza rozpoznanie potrzeb w samym Jemenie, w prowincji Aden.

Wsparcie dla Polskiej Akcji Humanitarnej zadeklarował Teatr Nowy Proxima w Krakowie. Zbiórki na pomoc dla ludzi w Jemenie przeprowadzane będą na spektaklach w Teatrze Nowym od 26 stycznia do 16 lutego. Wesprzeć działania PAH w Jemenie będzie więc można na spektaklach „Kobiety objaśniają mi świat”, „Hipnotyzer”, „Wiedźmin. Turbolechita” oraz „Murzyni we Florencji”.

– Lubimy pomagać, bez względu na to komu ta pomoc jest potrzebna. Cenimy działalność Polskiej Akcji Humanitarnej, dlatego bez wahania postanowiliśmy dołączyć do akcji i wesprzeć zbiórkę dla mieszkańców Jemenu – podsumowuje Karolina Purłan z Teatru Nowego.

**

Pomóż Jemeńczykom wpłacając pieniądze:

przelewem na konto PAH: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen”

poprzez stronę internetową: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sos-jemen

dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną

organizując zbiórkę pieniędzy: https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/