Piekło Kobiet i prezentacja WenDo

Kontynuujemy cykl warsztatów, spotkań i dyskusji na temat równouprawnienia kobiet, praw reprodukcyjnych, świadomości własnego ciała i wolności seksualnej, które towarzyszą naszym spektaklom. Tym razem przy okazji „Piekła Kobiet” w reż. Pawła Szarka zapraszamy na prezentacje WenDo poprowadzone przez trenerki – Aleksandrę Migalską i Katarzynę Żeglicką. Dla widzów spektaklu wstęp naprezentacje jest wolny – odbędą się […]

Kontynuujemy cykl warsztatów, spotkań i dyskusji na temat równouprawnienia kobiet, praw reprodukcyjnych, świadomości własnego ciała i wolności seksualnej, które towarzyszą naszym spektaklom.

Tym razem przy okazji „Piekła Kobiet” w reż. Pawła Szarka zapraszamy na prezentacje WenDo poprowadzone przez trenerki – Aleksandrę Migalską i Katarzynę Żeglicką. Dla widzów spektaklu wstęp naprezentacje jest wolny – odbędą się one bezpośrednio po pokazach.

KIEDY? 30 listopada i 1 grudnia o 19.15

Spektakl i WenDo są włączone w program wydarzeń towarzyszących Kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.

—–

Wendo – wszystkie dziewczyny mają moc!

Dla wielu kobiet i dziewcząt doświadczenie przekraczania, naruszania, ignorowania ich granic fizycznych i psychicznych jest codziennością. By nie naruszyć obrazu grzecznej dziewczynki, by nie usłyszeć, że nie znamy się na żartach, by nie robić zamieszania, bo wydaje nam się, że nie wypada albo tylko pogorszymy swoją sytuację – często nawet nie próbujemy stawać w swojej obronie. Czy ta strategia się opłaca? Czym jest Wendo? Co możemy zrobić, by nie czuć się bezradną w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w domu? Jak sprawić by nasze granice przestały być przezroczyste i dla innych, i dla nas samych? Odpowiedzi poszukamy wraz z trenerkami samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – Olą Migalską i Katarzyną Żeglicką. Bez  względu na stopień sprawności, wiek czy fizyczną siłę, wszystkie dziewczyny mają moc

Ola Migalska – edukatorka, trenerka antydyskryminacyjna oraz samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt Wendo, socjolożka, badaczka społeczna z doświadczeniem ukierunkowanym na zmianę społeczną i badanie sytuacji grup narażonych na marginalizację i wykluczenie. Pracuje zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia z profilaktyki przemocy, asertywności, edukacji antydyskryminacyjnej i obywatelskiej, upowszechniania perspektywy praw człowieka, równości i różnorodności społecznej. Od szeregu lat związana z sektorem organizacji pozarządowych, członkini zarządu Fundacji Autonomia, członkini Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.

Katarzyna Żeglicka – współzałożycielka i prezeska zarządu Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo; członkini rady Fundacji Autonomia; feministka i aktywistka na rzecz praw kobiet z niepełnosprawnościami, zaangażowana w działania mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy. Z zamiłowania trenerka WenDo, performerka i animatorka kultury; z zawodu doradczyni zawodowa i trenerka pracy. Ukończyła Animację Społeczno-Kulturalną na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowe studia z doradztwa zawodowego. Od 15 lat zajmuje się aktywizacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi warsztaty i szkolenia. Swoje doświadczenie zdobyła w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi (m.in. ChSON Ognisko, Fundacja Machina Fotografika, Fundacja Dobra Wola, Fundacja Autonomia). Obecnie jest w trakcie kursu podstaw choreografii u Iwony Olszowskiej. W przyszłości chce założyć teatr tańca dla kobiet z niepełnosprawnościami.

—–

„Piekło kobiet” w reż. Pawła Szarka to oparta na motywach blisko stuletnich tekstów Tadeusza Boya-Żeleńskiego postpunkowa sonata o ucisku, krzywdzie i zakłamaniu, niezmiennie towarzyszącym kwestiom związanym z prawami kobiet.
Traktujące o prawie kobiety do decyzji o aborcji felietony Boya, znajdują dziś niepokojące odbicie w otaczającej nas rzeczywistości. Rozpisany na trzy głosy żeńskie (i jeden głos męski) komiksowy dialog, opowiada o kobiecie w XXI wieku, wciąż żyjącej w konstrukcie państwo/kościół, trzymającym jej los w swoich rękach na tyle dotkliwie, że musi ona wyjść w geście protestu na ulice, aby głośno wyrazić swój sprzeciw.
„Piekło kobiet” jest drapieżnym, zatopionym w analogowych dźwiękach show zbudowanym na planie sonaty klasycznej.

Reżyseria: Paweł Szarek
Tekst: Tadeusz Boy- Żeleński
Występują: Magdalena Żak, Katarzyna Chlebny, Martyna Krzysztofik.
Choreografia: Katarzyna Krzysztofek
Muzyka: Paweł Szarek
Scenografia: Paweł Szarek, Ewelina Gąsior