Marka Radia Kraków dla Akademii Pana Kleksa

Wrześniowa Mała Marka Radia Kraków powędrowała do Teatru Nowego za spektakl „Akademia pana Kleksa”. Zgromadzeni w studiu jurorzy: Magdalena Szumiec (Gazeta Krakowska), Łukasz Gazur (Dziennik Polski), Krzysztof Glondys (TV Kraków), Joanna Targoń (Gazeta Wyborcza, Didaskalia) i Justyna Nowicka zgodnie wskazywali, że „Akademia Pana Kleksa” w Teatrze Nowym jest wyjątkowym przedstawieniem. Po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy się przyznać […]

Wrześniowa Mała Marka Radia Kraków powędrowała do Teatru Nowego za spektakl „Akademia pana Kleksa”. Zgromadzeni w studiu jurorzy: Magdalena Szumiec (Gazeta Krakowska), Łukasz Gazur (Dziennik Polski), Krzysztof Glondys (TV Kraków), Joanna Targoń (Gazeta Wyborcza, Didaskalia) i Justyna Nowicka zgodnie wskazywali, że „Akademia Pana Kleksa” w Teatrze Nowym jest wyjątkowym przedstawieniem. Po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy się przyznać Małą Markę Radia Kraków.

Piotr Sieklucki sięga po powieść pióra Jana Brzechwy, nawiązuje także do popularnego filmu z 1984 roku. „Akademia Pana Kleksa” staje się w tej inscenizacji szkołą marzeń, w której najważniejsza jest kreatywność. W roli Ambrożego Kleksa wystąpił żywiołowy Tomasz Schimscheiner, tworzac niezwykłą postać – trochę wschodniego guru, trochę szalonego wynalazcy. Demonicznego Filipa Golarza zagrał Jacek Strama, partnerują im aktorzy młodego pokolenia,  studenci i absolwenci szkół teatralnych w Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu. W spektaklu brzmią także (w nowych aranżacjach Pawła Harańczyka) popularne kompozycje Andrzeja Korzyńskiego, takie jak „Kaczka dziwaczka”, „Meluzyna”, „Dzik jest dziki”.