Kobiety objaśniają mi świat

Iwona Kempa powraca w wielkim stylu!

Kraków. „Kobiety objaśniają mi świat” – premiera w Nowym

Manifest kobiet i kobiecości. Dokument przywołujący prawdziwe historie. Krzyk o równouprawnienie, o pomoc, o godność. To będzie najbardziej kobiecy spektakl tego roku. „Kobiety objaśniają mi świat” współautorstwa i w reżyserii Iwony Kempy od soboty na deskach Teatru Nowego Proxima.

«Po wielkim sukcesie „Murzynów we Florencji” Iwona Kempa ponownie łączy siły z Teatrem Nowym Proxima. Kontrowersyjny tekst Verdany Rudan, który reżyserka wybrała w 2017 r., przedstawiał świat z perspektywy płodów. Tym razem Kempa wraz z grupą artystek pokaże potężną siłę kobiet. Sztukę „Kobiety objaśniają mi świat” Kempa napisała razem z Anną Bas. Tytuł to parafraza książki amerykańskiej pisarki i działaczki feministycznej Rebekki Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”.

Manifest kobiet

„Kobiety objaśniają mi świat” łączą trzy składowe. – Po pierwsze to manifest kobiet i kobiecości. My, kobiety autorki i aktorki, opierając się na tekstach innych kobiet – współczesnych pisarek, dziennikarek, badaczek, artystek – będziemy opowiadać o sytuacji kobiet w dzisiejszym świecie kultury zachodniej, świecie ideałów wolności, równości i braterstwa oraz dominującej religii Ojca i Syna. Chcemy usłyszeć kobiecy głos w sprawach, które dotyczą połowy ludzkości – wyłącznie kobiet, a o których mówi się wciąż niewiele, choć od ponad stu lat coraz głośniej i odważniej. Kobiety ośmielają się również z własnej perspektywy mówić o sprawach ogólnoludzkich, a nawet wyłącznie męskich – tłumaczy Iwona Kempa, reżyserka.

Spektakl będzie dokumentem, gdyż przywoływane w nim historie wydarzyły się naprawdę. Aż wreszcie „Kobiety objaśniają mi świat” to krzyk. – Od czasu walki o równouprawnienie kobiety, żeby być słyszane, krzyczą. Żeby wyrazić swój gniew i wściekłość, żeby wołać o pomoc, kiedy są gwałcone i bite, żeby wyrazić swoją siłę, niezależność i odrębność. Czasami krzyczą szeptem lub milczeniem. Czasami krzyczą, czując własną moc i radość. Chcemy opowiedzieć o odrębności kobiet w świecie urządzonym i rządzonym przez mężczyzn, chcemy usłyszeć inny, niemęski głos, odmienny od dyskursu dominującego w nauce, sztuce i polityce. Chcemy usłyszeć różne kobiece głosy, docenić różnice i różnorodność, chcemy stworzyć poczucie wspólnoty opierające się na tym, co nas łączy, i na tym, co nas dzieli – argumentuje reżyserka.

Aktorki

W rolach głównych same panie: Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Katarzyna Galica, Alina Szczegielniak i Kinga Piekarz. Wśród twórczyń również – autorkami scenariusza są Iwona Kempa i Anna Bas, wykorzystane utwory zaaranżowała Kinga Piekarz, scenografię przygotowała Joanna Zemanek. Panowie są odpowiedzialni za światło (Wojciech Kiwacz) i dźwięk (Grzegorz Janeczek).