Było sobie życie

Teatr Nowy Proxima po raz kolejny sięga po spektakl dla młodego widza

Kraków. „Było sobie życie”. Lekcja biologii na scenie teatru

Kto z nas nie pamięta kultowej francuskiej animowanej serii „Było sobie życie”? To była najlepsza lekcja biologii, jaką można było sobie wyobrazić. Czy serial da się przenieść na scenę? Teatr Nowy Proxima postanowił zrobić takie doświadczenie.

«Teatr Nowy Proxima znowu sięga po widzów dziecięcych. Ostatnim spektaklem („Król Maciuś Pierwszy”) scena przy Krakowskiej udowodniła, że rozumie dzieciaki, wie, jak do nich mówić i jak nie nudzić. Potraktowanie młodych widzów serio i opowiadanie im o świecie w ich języku, jednak bez infantylnych wstawek, ale nie unikając poważnych tematów – taki pomysł ma Nowy. Frekwencja na dziecięcych spektaklach potwierdza, że to dobry kierunek.

Jak działają zmysły?

Tym razem na scenę zawędruje temat biologiczno-medyczny, wzorowany na kultowej serii „Było sobie życie”. Do dziś ten animowany film się nie zestarzał i służy kolejnemu pokoleniu rodziców do edukacji dzieci.

Za pomocą czego ciało człowieka się porusza? Jak działają zmysły? Teatr Nowy Proxima, kłaniając się dzieciom, zaprasza na spektakl „Było sobie życie”. Premierę zaplanowano na 7 grudnia. Przewodnikiem po ludzkim ciele, jego organach i układach będzie charyzmatyczny i nieprzewidywalny mędrzec, filozof i profesor (Tomasz Schimscheiner, wcześniej w Nowym zabłysnął w roli fenomenalnego Pana Kleksa).

Widzowie spotkają się z osobliwymi lokatorami – wytrzymałymi mięśniami, delikatnymi tkankami, opryskliwymi wirusami i grzybami czy z humorzastymi hormonami.

Ważne pytania

Podczas spektaklu twórcy chcą znaleźć odpowiedzi na kilka ważnych pytań. – Dlaczego się czerwienimy, skąd bierze się katar, co sprawia, że odróżniamy smaki? Dlaczego nasze ręce i nogi się ruszają? Dlaczego odbija się nam po jedzeniu? Czym są te niewidoczne, a tak bardzo kłopotliwe gazy? W oparach groteskowej atmosfery zobaczymy wojnę białych krwinek z wirusami, próbę opanowania wątroby przez liczne toksyny, a także zajrzymy do wnętrza ludzkiego organizmu. Wyciągniemy z człowieka mózg i poddamy go dogłębnej analizie – zdradza Piotr Sieklucki, reżyser i dyrektor Teatru Nowego Proxima. – Ta kabaretowa podróż w głąb ludzkich organów jest kolejną produkcją teatru skierowaną do dzieci, ale też dorosłych.

W rolach głównych: Tomasz Schimscheiner, Joanna Falkowska, Marta Saciuk-Sędzielarz, Michał Misza Czorny, Marek Bula, Konrad Stein, Piotr Zwolski, Piotr Sieklucki, Artur Świetny. Spektakl dla dzieci od szóstego roku życia.

Pierwszy pokaz spektaklu „Było sobie życie” 5 grudnia (czwartek) o godz. 11. Oficjalna premiera 7 grudnia (sobota) o godz. 16. Kolejne pokazy 6-8 oraz 17-20 grudnia. Bilety w cenie 30 zł.»

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez  Gminę Miejską Kraków.

 

PZU- partner projektu “Teatr Nowego Widza”